Usha Aqua Glow Smart Steam Iron 2000 W with Innovative LED Indicator On Handle (‎AG2000CS)
Brand : USHA
COLOR :
PATTERN :
  • 2000 WT
Price :
Basic_price_with_tax :
  • 3990
Offer_price_with_tax :
  • 2299
Stock :
  • -1
This Field is required.
About this item
Brand : USHA Special Feature : Scratch Resistant Colour : Blue Product Dimensions : 30.2L x 15.7W Centimeters Recommended Uses For Product : Steam Iron About this item : 1. Smart steam iron - Innovative LED Strip on the handle to indicate operational readiness: -Red light while heating -Green light when ready to iron;Scratch resistant, easy glide ceramic soleplate. 360° Swivel Cord. Spray : Yes 2. Powerful steam output of upto 20 gm / min for quick crease removal;Large 300 mL water tank for longer ironing session 3. Soft Touch grip handle with strip LED on both side.Horizontal and Vertical Steam Burst function for easy removal of wrinklesnkles;Self-Cleaning system to prevent clogging of steam vents. 3 Way Auto Shut off for safety with beep sound 4. Anti-Drip function to prevent leakage. Anti-calc function to prevent scaling of water inside tank;Warranty: 2 years warranty. Power: 2000 watts; Includes: Steam Iron, Measuring cup, Instruction Manual 5. Material Type: Plastic